Digitální vzpomínky

Objednat Jak objednávat Reference O nás Kontakt „Děkuji Vám za dokonalé a rychlé zpracování a za to, že děláte radost!“
Kristýna Schejbalová (více referencí)

Zavoláme Vám!
1 minutu od metra Kačerov
PO:9:00 - 18:30
ÚT:9:00 - 18:30
ST:9:00 - 18:30
ČT:9:00 - 18:30
PÁ:9:00 - 18:30
Čerčanská 4
140 00  Praha 4
Ukázat na mapě
tel.: 728 111 102
Další kontakty
Přes 800 sběrných a výdejních míst
(adresa shodná s hlavní pobočkou)
Avantica s.r.o.
Čerčanská 2054/4, 140 00  Praha 4
Aktuality:
21. 12. 2017
V naší hlavní provozovně Kačerov budeme mít od 27. do 29. prosince zavřeno. 2. ledna Vám zde budeme opět plně k dispozici. Děkujeme za pochopení.
26. 6. 2017
Vážení zákazníci, naše hlavní pobočka v Praze 4 bude 3. až 6. července výjimečně uzavřena. Děkujeme za pochopení.
2. 6. 2017
Naše provozovna v Praze 4 bude nově vybavena klimatizací, abyste s námi mohli Vaše vzpomínky probrat ještě pohodlněji. Bohužel ale musíme kvůli montáži klimatizace pobočku na dva dny uzavřít a to 8. a 9. června. Děkujeme za pochopení.
18. 4. 2017
Vážení zákazníci, v naší hlavní provozovně Kačerov budeme mít v pátek 21. 4. výjimečně zkrácenou otevírací dobu od 9:00 do 14:00. Děkujeme za pochopení.
23. 12. 2016
Vážení zákazníci, naše hlavní pobočka bude ve dnech 24. 12. 2016 až 1. 1. 2017 uzavřena. Od pondělí 2. ledna Vám zde budeme opět plně k dispozici. Děkujeme za pochopení.

Přehled materiálů

Materiály vhodné k digitalizaci

Každá naše služba zahrnuje zracování několika druhů materiálů. Zde však najdete souhrnný přehled všech materiálů s popisem i odkazem na příslušnou službu, kterou si můžete objednat.

Uvedené fotografie jsou pouze jedním příkladem - každý typ materiálu může mít více barev, různé popisky atd.

Materiály vhodné k digitalizaci:

Diapozitiv

35mm políčko filmu v rámečku

Diapozitivy jsou známé také pod pojmem "diáky". Dříve byly velice oblíbené především pro domácí projekci fotografií na plátno z tzv. „diaprojektoru“.

Mohou být barevné i černobílé. Tato filmová 35mm široká políčka jsou vložena do rámečků určených pro vkládání do promítačky. Rámečky jsou většinou plastové, papírové nebo kovové. Políčka mohou být do rámečku vložena volně nebo mezi krycí fólie, případně mezi dvě tenká sklíčka.

Chci tento materiál digitalizovat

Negativ

35mm pásy filmů

Jedná se o fotografický kinofilm, jehož obraz je tonálně nebo barevně inverzní, tzn. převrácený. Tento klasický negativní film je již nekolik desetiletí nejoblíběnějším fotografickým materiálem.

Existuje v barevné i černobílé variantě. Může se jednat o celý stočený film i o nastříhané kratší pásky. Po obou svých stranách má film perforační otvory, u nichž najdete často také číslování jednotlivých políček. Šířka filmu včetně perforace je 35 mm.

Chci tento materiál digitalizovat

Svitkový film

Střední formát, až 6×12 cm

Fotografický film středního formátu bývá označován také jako tzv. středoformát. Šíře takového filmu je 6 cm, délka jednoho pole bývá 4,5 až 12 cm.

Filmová políčka mohou mít pozitivní i negativní obraz. Středoformátový film se používal např. v legendární dvouoké zrcadlovce Flexaret.

Chci tento materiál digitalizovat

VHS kazeta

Kazeta pro záznam videa

Kazeta standardu VHS (Video Home System) rozměrů přibližně 185×100×25 mm je určená pro nahrávání a přehrávání videa. Videorekordér na „véháesky“ měla doma téměř každá česká domácnost.

Na magnetický pásek je možné podle typu kazety nahrát až 300 minut záznamu. V režimu LP, resp. EP lze zaznamenat dvakrát, resp. třikrát delší nahrávku.

Chci tento materiál digitalizovat

S-VHS kazeta

Kazeta VHS pro kvalitnější záznam

Jedná se o obdobu VHS kazety (viz. výše), avšak s možností uchovat záznam ve vyšší kvalitě.

Oproti VHS s horizontálním rozlišením záznamu 240 řádků, je na S-VHS pásek nahrán záznam s rozlišením 400 řádků.

Chci tento materiál digitalizovat

VHS-C kazeta

Kazeta určená pro videokamery

Kazeta VHS-C je v podstatě menší verzí VHS kazety. Mají stejný magnetický pásek, ten je ale v případě VHS-C navinut do menší kazety, která má rozměry přibližně 91×58×22 mm.

Je určena pro videokamery stejně jako např. užší kazeta video8. VHS-C kazeta má ale výhodu kompatibility s běžnými videorekordéry pomocí adaptéru. Běžně se používaly s páskem pro 30, 45 a 60 minut záznamu.

Chci tento materiál digitalizovat

Video8 kazeta

Kazeta určená pro videokamery

Video8 je standardem společnosti Sony. Z této kazety se stalo nejvíce používané médium pro záznam z domácích analogových videokamer.

Má rozměry 95×62,5×15 mm a používá magnetický pásek o šířce 8 mm. Na rozdíl od kazet VHS-C nelze přehrávat pomocí adaptéru v běžných videorekordérech. Kazeta se vyráběla s páskem pro 60 až 135 minut záznamu.

Chci tento materiál digitalizovat

Hi8 kazeta

Kazeta určená pro videokamery

Videokazeta pro kamery, která je na první pohled totožná s kazetou video8 (viz výše). Mají stejné rozměry i šířku pásku, avšak na videokazety Hi8 lze nahrát záznam ve vyšší kvalitě (400 horizontálních řádků).

Jde o velice rozšířený typ kazety pro analogové videokamery, používala se i ve světě poloprofesionálních a profesionálních kamer.

Chci tento materiál digitalizovat

Digital8 kazeta

Kazeta určená pro digitální videokamery

Jedná se o první rozšířený typ kazety pro nahrávání digitálního záznamu domácími videokamerami. Fyzicky je použita Hi8 kazeta, na pásek se však ukládá digitální záznam pomocí DV kodeku.

Na kazetu Digital8 nelze nahrávat analogový záznam jako na kazetu Hi8, avšak některé videokamery umožňují přehrávání obou formátů.

Chci tento materiál digitalizovat

miniDV kazeta

Kazeta určená pro digitální videokamery

Nejmenší z běžně používaných kazet pro videokamery. Má rozměry cca 65×47×11,5 mm a domácí i profesionální kamery na její pásek ukládají kvalitní digitální záznam standardu DV. Tato kazeta je velmi rozšířená.

S kazetami miniDV se můžete setkat nejčastěji ve variantách pro 30 a 60 minut záznamu. Kazety se vyrábějí také pro kamery s tříčipovým snímačem a pro kamery s vysokým rozlišením HD.

Chci tento materiál digitalizovat

Normal 8 film

8mm film navinutý na cívce

Celuloidový film o šířce 8 mm sloužil k natáčení a promítání videozáznamu na plátno. Po své jedné straně má perforační otvory pro posun filmu v promítačce. V případě staršího typu, tzv. Normal 8, má každé obrazové pole rozměry 4,80×3,50 mm.

Film je navinutý na plastové nebo hliníkové cívce. Tyto kotouče mají svůj průměr od 7,5 cm do 18 cm. Na nejmenší je pak možné navinout až 15 metrů celuloidového filmu pro 4 minutový záznam, na největší kotouč pak až 120 metrů filmu pro 30 minutový záznam. Výjimečně najdete i cívky pro 250 m, ty jsou rozšířené ale především v USA.

Chci tento materiál digitalizovat

Super 8 film (S8)

8mm film navinutý na cívce

Super 8 je 8mm celuloidový pásek pro promítání němého i ozvučeného filmu. Oproti staršímu filmu Normal 8 má tento pásek větší rozměry obrazového pole 5,96×4,22 mm a uchovává tak kvalitnější záznam. Naopak má menší perforační otvory.

Film je navinutý na kotouči o průměru 7,5 až 18 cm. Na největší cívku se vejde až 120 metrů pásky pro cca 30 minut záznamu (dle rychlosti promítání). V případě ozvučených pásků je zvuková stopa umístěna na opačné straně než perforace.

Chci tento materiál digitalizovat

16mm film

Němý 16mm film navinutý na cívce

Jedná se o celuloidový film o šířce 16 mm, který byl již v roce 1923 vynalezen jako levnější alternativa k 35mm filmům. 16mm film se ale postupně velice rozšířil a běžně se používal k natáčení dokumentů a nízkorozpočtových a vzdělávacích filmů. Televizní stanice jej používali až do osmdesátých let.

Němý 16mm film má po obou svých stranách perforační otvory a záznamové pole má rozměry 10,26 x 7,49 mm. Největší cívky mají průměr až 38 cm.

Při běžné rychlosti 24 snímků za sekundu odpovídá 122 m filmu přibližně 11 minutám záznamu (1 m = 5,47 sec).

Chci tento materiál digitalizovat

16mm film (zvukový)

16mm film s optickou nebo magnetickou zvukovou stopou

16mm film s možností záznamu zvuku má stejné rozměry obrazového pole jako 16mm němý film, avšak na místě jedné řady perforačních otvorů je umístěna zvuková stopa. Ta může být magnetická (hnědý proužek) nebo optická (amplitudový záznam je viditelný pouhým okem).

Na cívku o průměru 38 cm lze navinout až 730 m filmu, na který se vejde přes 64 minut záznamu při běžné rychlosti 24 snímků za sekundu.

Chci tento materiál digitalizovat

Magnetofonový pásek

Zvukový pásek navinutý na cívce

Zvukový záznam je uložen na 6,35 mm širokém pásku, který je navinutý na cívce. Pásky mohou být až 4-stopé. Na každé straně pásku jsou většinou 2 stopy (pro 1 stereo záznam nebo 2 mono záznamy). Menší kotouče mívají však pouze jednu stopu na jedné straně pásku.

Na největší kotouč o průměru 18 cm je možné nahrát při nejčastější rychlosti záznamu 19,05 cm za vteřinu až 90 minut záznamu do jedné stopy.

Chci tento materiál digitalizovat

Gramofonová deska

Vinylová gramodeska (LP, SP nebo EP), šelaková deska (78 ot./min)

Jedná se o médium pro analogový zvukový záznam. Nejstarší gramofonové desky se vyráběly z šelaku. Později se ale rozšířily především vinylové desky, které lze rozdělit na tři nejznámější typy:
LP (Long Play) - dlouhohrající deska o průměru 30 cm, často označavaná jako "elpíčko", obsahuje zpravidla celé hudební album.
SP (Single Play) - deska o průměru 17 cm obsahuje obvykle 2 skladby, na každé straně jednu.
EP (Extended Play) - obdobný typ SP gramodesky, avšak na každé její straně jsou dvě, někdy i tři skladby.

Chci tento materiál digitalizovat

Audiokazeta (MC)

Kazeta určená pro kazetové magnetofony

Jde o velice známou kazetu pro zvukový záznam, která se používala v tzv. „kazeťáku“ nebo přenosném „walkmanu“. Její magnetický pásek je 3,5 mm široký, celá kazeta má pak rozměry 100×64×12 mm.

Nejčastěji se můžete setkat s kazetami pro záznam o délce 60 nebo 90 minut (30 nebo 45 minut na jedné straně).

Chci tento materiál digitalizovat

Tip! - Seznamte se s technikou, kterou používáme ke zpracování Vašich zakázek.