Přehled materiálů

Klasická analogová a jiná kazetová média vhodná k přepisu
Video (kazety)

VHS kazeta Velmi rozšířená kazeta pro záznam videa

Kazeta standardu VHS (Video Home System) rozměrů přibližně 185 × 100 × 25 mm je určená pro nahrávání a přehrávání videa. Videorekordér na „véháesky“ měla doma téměř každá česká domácnost.

Na magnetický pásek je možné podle typu kazety nahrát až 300 minut záznamu. V režimu LP, resp. EP lze zaznamenat dvakrát, resp. třikrát delší nahrávku.

Přejít na stránku služby Videokazety

S-VHS kazeta Kazeta VHS pro kvalitnější záznam

Jedná se o obdobu VHS kazety (viz. výše), avšak s možností uchovat záznam ve vyšší kvalitě.

Oproti VHS s horizontálním rozlišením záznamu 240 řádků, je na S-VHS pásek nahrán záznam s rozlišením 400 řádků.

Přejít na stránku služby Videokazety

VHS-C kazeta Kazeta určená pro videokamery

Kazeta VHS-C je v podstatě menší verzí VHS kazety. Mají stejný magnetický pásek, ten je ale v případě VHS-C navinut do menší kazety, která má rozměry přibližně 91 × 58 × 22 mm.

Je určena pro videokamery stejně jako např. užší kazeta Video8. VHS-C kazeta má ale výhodu kompatibility s běžnými videorekordéry pomocí adaptéru. Běžně se používaly s páskem pro 30, 45 a 60 minut záznamu.

Přejít na stránku služby Videokazety

Video8 kazeta Kazeta určená pro videokamery

Video8 je standardem společnosti Sony. Z této kazety se stalo nejvíce používané médium pro záznam z domácích analogových videokamer.

Má rozměry 95 × 62,5 × 15 mm a používá magnetický pásek o šířce 8 mm. Na rozdíl od kazet VHS-C nelze přehrávat pomocí adaptéru v běžných videorekordérech. Kazeta se vyráběla s páskem pro 60 až 135 minut záznamu.

Přejít na stránku služby Videokazety

Hi8 kazeta Kazeta určená pro videokamery

Videokazeta pro kamery, která je na první pohled totožná s kazetou video8 (viz výše). Mají stejné rozměry i šířku pásku, avšak na videokazety Hi8 lze nahrát záznam ve vyšší kvalitě (400 horizontálních řádků).

Jde o velice rozšířený typ kazety pro analogové videokamery, používala se i ve světě poloprofesionálních a profesionálních kamer.

Přejít na stránku služby Videokazety

Digital8 kazeta Kazeta určená pro digitální videokamery

Jedná se o první rozšířený typ kazety pro nahrávání digitálního záznamu domácími videokamerami. Fyzicky je kazeta stejná jako kazeta Hi8, na pásek se však ukládá digitální záznam pomocí DV kodeku. Digital8 video bylo možné nahrát i přímo na kazetu Hi8, v takovém případě ale byla kapacita poloviční oproti kapacitě uvedené na obalu.

Na kazetu Digital8 nelze nahrávat analogový záznam jako na kazetu Hi8, avšak některé videokamery umožňují přehrávání obou formátů.

Přejít na stránku služby Videokazety

miniDV kazeta Kazeta určená pro digitální videokamery

Nejmenší z běžně používaných kazet pro videokamery. Má rozměry cca 65 × 47 × 11,5 mm a domácí i profesionální kamery na její pásek ukládají kvalitní digitální záznam standardu DV. Tato kazeta je velmi rozšířená.

S kazetami miniDV se můžete setkat nejčastěji ve variantách pro 30 a 60 minut záznamu. Kazety se vyrábějí také pro kamery s tříčipovým snímačem a pro kamery s vysokým rozlišením HD.

Přejít na stránku služby Videokazety


Video (filmy)

Normal 8 film 8mm film navinutý na cívce

Celuloidový film o šířce 8 mm sloužil k natáčení a promítání videozáznamu na plátno. Po své jedné straně má perforační otvory pro posun filmu v promítačce. V případě staršího typu, tzv. Normal 8, má každé obrazové pole rozměry 4,80 × 3,50 mm.

Film je navinutý na plastové nebo hliníkové cívce. Tyto kotouče mají svůj průměr od 7,5 cm do 18 cm. Na nejmenší je pak možné navinout až 15 metrů celuloidového filmu pro 4minutový záznam, na největší kotouč pak až 120 metrů filmu pro 30minutový záznam. Výjimečně najdete i cívky pro 250 m, ty jsou rozšířené ale především v USA.

Přejít na stránku služby 8mm filmy

Super 8 film (S8) 8mm film navinutý na cívce

Super 8 je 8mm celuloidový pásek pro promítání němého i ozvučeného filmu. Oproti staršímu filmu Normal 8 má tento pásek větší rozměry obrazového pole 5,96 × 4,22 mm a uchovává tak kvalitnější záznam. Naopak má menší perforační otvory.

Film je navinutý na kotouči o průměru 7,5 až 18 cm. Na největší cívku se vejde až 120 metrů pásky pro cca 30 minut záznamu (dle rychlosti promítání). V případě ozvučených pásků je zvuková stopa umístěna na opačné straně než perforace.

Přejít na stránku služby 8mm filmy

16mm film (bez zvuku) Němý 16mm film navinutý na cívce

Jedná se o celuloidový film o šířce 16 mm, který byl již v roce 1923 vynalezen jako levnější alternativa k 35mm filmům. 16mm film se ale postupně velice rozšířil a běžně se používal k natáčení dokumentů a nízkorozpočtových a vzdělávacích filmů. Televizní stanice jej používali až do osmdesátých let.

Němý 16mm film má po obou svých stranách perforační otvory a záznamové pole má rozměry 10,26 × 7,49 mm. Největší cívky mají průměr až 38 cm.

Při běžné rychlosti 24 snímků za sekundu odpovídá 122 m filmu přibližně 11 minutám záznamu (1 m = 5,47 sec).

Přejít na stránku služby 16mm filmy

16mm film (zvukový) 16mm film s optickou nebo magnetickou zvukovou stopou

16mm film s možností záznamu zvuku má stejné rozměry obrazového pole jako 16mm němý film, avšak na místě jedné řady perforačních otvorů je umístěna zvuková stopa. Ta může být magnetická (hnědý proužek) nebo optická (amplitudový záznam je viditelný pouhým okem).

Na cívku o průměru 38 cm lze navinout až 730 m filmu, na který se vejde přes 64 minut záznamu při běžné rychlosti 24 snímků za sekundu.

Přejít na stránku služby 16mm filmy


Audio

Audiokazeta (MC) Kazeta určená pro kazetové magnetofony

Jde o velice známou kazetu pro zvukový záznam, která se používala v tzv. „kazeťáku“ nebo přenosném „walkmanu“. Její magnetický pásek je 3,5 mm široký, celá kazeta má pak rozměry 100 × 64 × 12 mm.

Nejčastěji se můžete setkat s kazetami pro záznam o délce 60 nebo 90 minut (30 nebo 45 minut na jedné straně).

Přejít na stránku služby Audiokazety

Magnetofonový pásek Zvukový pásek navinutý na cívce

Zvukový záznam je uložen na 6,35 mm širokém pásku, který je navinutý na cívce. Pásky mohou být až 4stopé. Na každé straně pásku jsou většinou 2 stopy (pro 1 stereo záznam nebo 2 mono záznamy). Menší kotouče mívají však pouze jednu stopu na jedné straně pásku.

Na největší kotouč o průměru 18 cm je možné nahrát při nejčastější rychlosti záznamu 19,05 cm za vteřinu až 90 minut záznamu do jedné stopy.

Přejít na stránku služby Magnetofonové pásky

Gramofonová deska Vinylová gramodeska (LP, SP nebo EP), šelaková deska (78 ot./min)

Jedná se o médium pro analogový zvukový záznam. Nejstarší gramofonové desky se vyráběly z šelaku. Později se ale rozšířily především vinylové desky, které lze rozdělit na tři nejznámější typy:

  • LP (Long Play, „elpíčko“) – dlouhohrající deska o průměru 30 cm, obsahuje zpravidla celé hudební album.
  • SP (Single Play, „singl“) – deska o průměru 17,5 cm obsahuje obvykle 2 skladby, na každé straně jednu.
  • EP (Extended Play, „prodloužený singl“) – deska o obvyklém průměru 25 cm, délkou něco mezi singlem a albem, na každé její straně jsou dvě, tři, někdy i čtyři skladby.

Přejít na stránku služby Gramofonové desky


Fotografie

Diapozitiv 35mm políčko filmu v rámečku

Diapozitivy jsou známé také pod pojmem „diáky“. Dříve byly velice oblíbené především pro domácí projekci fotografií na plátno z tzv. „diaprojektoru“.

Mohou být barevné i černobílé. Tato filmová 35 mm široká políčka jsou vložena do rámečků určených pro vkládání do promítačky. Rámečky jsou většinou plastové, papírové nebo kovové. Políčka mohou být do rámečku vložena volně nebo mezi krycí fólie, případně mezi dvě tenká sklíčka.

Přejít na stránku služby Diapozitivy a negativy

Negativ 35mm pásy filmů

Jedná se o fotografický kinofilm, jehož obraz je tonálně nebo barevně inverzní, tzn. převrácený. Tento klasický negativní film je již nekolik desetiletí nejoblíběnějším fotografickým materiálem.

Existuje v barevné i černobílé variantě. Může se jednat o celý stočený film i o nastříhané kratší pásky. Po obou svých stranách má film perforační otvory, u nichž najdete často také číslování jednotlivých políček. Šířka filmu včetně perforace je 35 mm.

Přejít na stránku služby Diapozitivy a negativy

Středoformátový film Svikový film šíře 6 cm

Film šíře 61,5 mm se obvykle označuje jako typ 120 nebo 220. Délka jednoho pole bývá 4,5 až 12 cm.

Filmová políčka mohou mít pozitivní i negativní obraz. Středoformátový film se používal např. v legendární dvouoké zrcadlovce Flexaret.

Přejít na stránku služby Střední formát

Papírové fotografie Klasické vyvolané fotografie

Klasické papírové fotografie, černobílé i barevné, zná asi každý. Vyráběly se tradičně osvitem na světlo citlivého fotopapíru a jeho vyvoláním a vysušením, v dnešní době se fotografie častěji tisknou pomocí digitálního tisku. Kromě papírových fotografií umíme naskenovat také skleněné fotografické desky.

Přejít na stránku služby Papírové fotografie